DJs magazine / DeejayMixClubDJs magazine
20 lat po …

W marcu 2017 roku mija 20 lat od daty wydania pierwszego,
a właściwie ‘zerowego’ numeru pisma ‘DJs magazine.
... kliknij w foto aby powiekszyć ...
Pismo założył Mariusz Duma (trzeba to szczerze i uczciwie przyznać) człowiek pomysłowy, pracowity i NIEZWYKLE zasłużony dla polskich dyskotek i deejayów.

Pierwszy numer to było zaledwie kilka stron wyglądających jak produkcja xero. Na początku nie było ani porządnych artykułów, wywiadów, newsów czy zdjęć – ale z czasem pismo bardzo szybko rosło w siłę i potęgę. Wychodziło co miesiąc przynosząc wiadomości istotne dla deejayów, właścicieli dyskotek i ludzi powiązanych z tym środowiskiem.

Dziś po latach można napisać, że miesięcznik Mariusza dokonał ogromnego dzieła edukacji pośród polskiego deejaystwa, etc. Chyba w 2003 roku przestała wychodzić wersja papierowa pisma i nastąpiło kilka lat przerwy. Taki to był czas – mocno kryzysowy. Zaprzestano wydawania także innych wielce znaczących pism dla polskich deejayów: DJ Word, DJs 4 DJs dla których miałem zaszczyt napisać dziesiatki obszernych i unikalnych artykułów - zabezpieczonych po dziś dzień na specjalnym blogu: http://prasa-artykuly.blogspot.com/

Wdawałem się wtedy w mega polemiki - także z Mariuszem, a raczej jego redaktorami naczelnymi. Narażając się na anytypatię jednych, a sympatię drugich. Starałem się pisać na tematy mocno bolące nasze ówczesne środowisko. Marzyło mi się aby przez obnażenie zła doprowadzić do zrozumienia i zjednoczenia polskich deejayów.

Poza zbędnym skłóceniem i wzajemną niechęcią nic po tym nie zostało ... A szkoda bo problemy sprzed ponad dekady pozostały takie same + doszły nowe - co daje smutny rezultat, a mianowicie że polski deejay ma się o wiele gorzej niźli jego kolesie po fachu z innych cywilizowanych krajów. Tubylcze środowisko nadal jest mocno rozbite i skłócone. Prywata i maluczkie egoizmy nie pozwalają na poprawę sytuacji.

... kliknij w foto aby powiekszyć ...

Po wielu latach przerwy pismo odważyło się uruchomić wersję elektroniczną / internetową:Mariusz Duma - parę lat temu ...


Pomimo 20 lat działalności Mariusza Dumy – bardzo mało jest informacji o nim samym jak i o jego firmie ‘Caston’ stojącej za największym serwisem muzycznym / płytowym dla polskich deejayów czyli DeejayMixClub (DMC).

Mariusz pierwszy sprowadził na polskie ziemie i w interesie polskich deejayów, działające od 1983 roku legendarne i sławne na cały świat londyńskie DMC (DiscoMixClub). Krótko to trwało i z paru złożonych powodów przestało w Polsce działać chyba po 2 latach od momentu startu. Szkoda bo współpraca z DMC wyszłaby polskim deejayom jeno na dobre – mam na myśli kontakty z najlepszymi deejayami świata, podniesienie poziomu polskiego deejaystwa, udział w światowych projektach, etc.


... kliknij w foto aby powiekszyć ...
DiscoMixClub początkowo wydawał 12” płyty vinylowe z takimi bardzo na czasie dance-hitami
i natychmiast stał się przebojem pośród polskich deejayów. Potem vinyle zastąpiono płytami CD,
a ostatnio serwisem MP3.

20 lat to długi okres czasu i bardzo trudny do przetrwania szczególnie w dziedzinie tak kapryśnej jak świat dyskotek i deejayów. Wiem o tym najlepiej jako DJ-pionier z wczesnych lat ’70, który sporo przeżył i doświadczył. Może właśnie dlatego potrafię zauważyć i stosownie docenić to co zrobił i nadal robi Mariusz Duma.

… max-szacun Mariusz :-)))))))  i dużo zdrowia …


PostScriptum
Namawiam Mariusza od lat na solidne spisanie jego biografii jak też obszernej opowieści o DeejayMixClub 
tak jak to zrobiłem o DMC i jego szefie Tony Prince – namawiam no i ciągle wyczekuję …


____________________________
Jan Yahu Pawul [yahudeejay]
real pioneer deejay of very early '70, writer,
proud "Disco DJ's Hall of Fame" member,
- - - - - - - - >> disco & deejay historian:

http://1952yahudeejay1970.blogspot.com/

* giant eBooks author:

1/  
"Discjockey" - historia dyskotek i deejayów w Polsce (lata '70 + '80):
http://discjockey-discjockey.blogspot.com/

2/  "Silent Records" - worlwide disco & deejay history in english:
http://disco-dj-history.blogspot.com/ 


3/  "Deejay's" - story of German techno deejays in english:
http://deejays-dj.blogspot.com/
Inne użyteczne linki mające związek z tym artykułem:

DJs magazine / DeejayMixClub


wspólne działania (sprzed lat) na rzecz polskich deejayów
od lewej: Piotr Gryglewicz (DJ promotion), Jan Yahu Pawul (DJ pionier, autor) , Mariusz Duma, przedstawiciele ZAiKS i ZPAV!! DISCJOCKEY !! gigantyczna Książka, biblia o historii dyskotek i deejayów w Polsce !! 
- - - - - - - - >> ponad 3.3GB pojemności – ok. 2.000 stron A4 textu, fotek, skanów …
http://www.ebay.pl/itm/DISCJOCKEY-DJ-zdeptane-marzenia-dyskoteki-DJ-disco-deejay-/251674698791?hash=item3a98fb2427 zobacz na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=rJoxH9zoiYM&list=FLxZNNJFMWCcv7gMzlV3uNOA&index=1

... kliknij w foto aby powiekszyć ...
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz